Warning: require(StormTwitter.class.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/d/davidvete/www/nabaterku.cz/wp-content/plugins/oauth-twitter-feed-for-developers/twitter-feed-for-developers.php on line 13

Warning: require(twitter-feed-for-developers-settings.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/d/davidvete/www/nabaterku.cz/wp-content/plugins/oauth-twitter-feed-for-developers/twitter-feed-for-developers.php on line 14
První silnice pokrytá solárními panely vznikla ve Francii – NaBaterku.cz
Zavřít

První silnice pokrytá solárními panely vznikla ve Francii

q-100

Malá francouzská vesnička Tourouvre au Perche si připsala zajímavé prvenství. Vznikla zde totiž světově první silnice, která je pokrytá solárními panely. Jedná se o pilotní projekt společnosti Colas, která zde bude celou technologii nazvanou Wattway testovat po dobu dvou let.

Protože se jedná o první projekt svého druhu, nešlo vůbec o levnou záležitost. Solárními panely je pokryt jeden pruh dvouproudé silnice v délce jednoho kilometru. Celkem bylo na výstavbu potřeba kolem 2 800 metrů čtverečních solárních panelů a cena se vyšplhala na 5 milionů eur, tedy více než 135 milionů korun.

Solární panely jsou tenké pouhých několik milimetrů a technologie je připravená i na pokrývání stávajích silnic. Nevýhodou je však účinnost panelů. Kromě provozu a těžké zátěže je problémem především chybějící náklon panelů, takže sluneční paprsky nebudou dopadat pod ideálním úhlem. Kilometrový úsek silnice by měl vyprodukovat dostatek energie, aby ve vesničce s 3 400 obyvateli napájel pouliční osvětlení.

Zdroj: engadget

Jan Slovák

Autor Jan Slovák

Komentáře