Warning: require(StormTwitter.class.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/d/davidvete/www/nabaterku.cz/wp-content/plugins/oauth-twitter-feed-for-developers/twitter-feed-for-developers.php on line 13

Warning: require(twitter-feed-for-developers-settings.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/d/davidvete/www/nabaterku.cz/wp-content/plugins/oauth-twitter-feed-for-developers/twitter-feed-for-developers.php on line 14
V Norsku se počet elektromobilů přehoupl již přes 100 000 – NaBaterku.cz
Zavřít

V Norsku se počet elektromobilů přehoupl již přes 100 000

electric-car-734574

Severská země, kterou bychom mohli co do počtu vozidel a ekologických pobídek, považovat za evropskou kolébku elektromobility, oslavila 12. prosince v hlavním městě Oslu milník 100 000 aut s čistě elektrickým pohonem na svých silnicích. Takto vysoký počet vozidel je pro zemi s méně než 10 miliony obyvatel úctyhodným pokrokem. „Dosáhli jsme počtu 100 000 dříve, než většina lidí očekávala. Do roku 2020 je našim cílem 400 000 těchto vozidel,“ uvedla generální tajemnice norské asociace pro elektronická vozidla Christina Bu.

Zmínila také statistiku o celkovém snížení emisí – faktoru, který hraje nemalou roli při rozhodování o pořízení elektromobilu. „Dnes oslavujeme na našich silnicích 100 000 vozidel, která emisně nezatěžují naše ovzduší, což v současnosti snižuje velikost emisí CO2 o zhruba 200 000 tun ročně. Přestože vozidla na elektrický pohon představují pouze 3% z celkového počtu osobních automobilů, povedlo se dosáhnout podstatné redukce. Očekáváme však v budoucnu mnohem větší snížení“. „Větší snížení“ norská vláda podkládá cílem pro rok 2025, kdy by se v zemi mělo prodávat 100% vozidel s nulovými emisemi.

„Norsko inspiruje ostatní země k zavedení podobných opatření a zároveň ukazuje mezinárodnímu automobilovému průmyslu, jak vytvořit poptávku spotřebitelů po elektrických vozech. Pozorujeme čím dál více signálů, které to potvrzují,“ nechala se slyšet Bu.

Norové budou určitě pokračovat v podpoře elektromobility, pokud chtějí ale splnit vládní ekologické cíle, měli by dosáhnout na počet 400 000 elektromobilů do konce roku 2020. To bude ale jistě vyžadovat ještě aktivnější politiku podpory než doposud.

Budou se ostatní evropské státy inspirovat Norskem, nebo počet elektromobilů na jejich silnicích bude stoupat o hodně pomaleji?

 

 

Zdroj: Cleantechnica.com

Komentáře